AnasayfaPortaLTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

İSLAMA GÖRE ŞEYTAN

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
..::AdmiN!::..
..::AdmiN!::..
Erkek

Rep Sistemi
Aktiflik:
1000/1000  (1000/1000)
Başarı Puanı:
1000/1000  (1000/1000)
Güçlülük:
1000/1000  (1000/1000)
MesajKonu: İSLAMA GÖRE ŞEYTAN   Paz 19 Ekim - 17:34:57

İSLÂMA GÖRE ŞEYTAN (Şeytan da Cin taifesindendir.)
Rahman Rahim Allahin adi ile...
Allaha hamd olsun.
Selam olsun onun secmis oldugu kullarina

İSLÂMA GÖRE ŞEYTAN (Şeytan da Cin taifesindendir.)

Şeytan hakkında, Allahü Teâlânın insanlara bildirdiği en son ve doğru bilgi, İslâm dininde mevcuttur. Kur'ân-ı Kerimin pek çok âyetiyle bir kısım Hadis-i Şerifler, insanlara Şeytanın varlığının yanısıra, Şeytanın insanları aldatma ve kötü yola sürükleme usulleriyle ondan korunma çarelerini anlatmaktadır. İslam âlimlerinin kitaplarında uzun uzun yer alan bu bilgiler kısaca şöyle özetlenebilir:

Allahü Teâlâ; melekleri, insanları ve cinleri kendisine ibadet etmesi için yarattı. Kur'an-ı Kerim’de, Zariyât Suresi 56. ayetinde mealen; İnsanları ve cinleri ancak beni bilip ibadet etmeleri için yarattım" buyruluyor.

İnsanlar topraktan, melekler nurdan, cinler de ateşten yaratılmıştır. Hicr Suresi 27. ayetinde meâlen; (Adem'den önce) cinlerin babası olan Can'ı ateşten yarattık buyurdu. Şeytan da Cin taifesindendir. Asıl adı İblis olan Şeytanın bir adı da Azazildir. Cinlerin yaratılması, insanların yaratılmasından çok öncedir. Aralarında uzun devirler geçmiştir. İslam âlimlerinden Muhyiddin-i Arabi'nin bildirdiğine göre, bu zaman dört bin yıldan az değildir.

Melekler yaratıldıkları zamandan itibaren ibadete başladılar. Hiç isyan, itaatsizlik yapmadılar. Can'ın evlatları olan cinler, yeryüzüne gönderilince, fitne fesat çıkardılar. İsyanları sebebiyle zaman zaman Allahü Teâlâ tarafından helâk edildiler. İsyan ve taşkınlık yapmamaları için, Allahü Teâlâ onlara dinler gönderdi. Aralarından en iyileri vali seçilip görevlendirildi. Bu valiler tarafından yeryüzünde fesat çıkarmamaları, ibadet ve taatle meşgul olmaları için nasihatler edildi. Cinlere nasihat etmek üzere vazife verilenlerden biri de Azazil yani İblisti.

Allahü Teâlâ meâlen; "Ben, yeryüzünde bir halife yaratacağım." (Bakara Suresi: 30) buyurdu. Bunun üzerine melekler; "Ya Rabbi! Yeryüzünde fesat çıkarıp kan dökenleri mi yaratacaksın?" (Bakara Suresi: 30) dediler. Allahü Teâlâ bunlara; "Sizin bilmediğinizi ben bilirim." (Bakara Suresi: 30) buyurdu. Melekler bu cevabı alınca pişman oldular. Çünkü bu sözleri, Allahü Teâlânın işine karışmaktan ve O'na isyan etmekten değil, hikmetini anlayamadıklarındandı.

Adem Aleyhisselâmın şekil verilmiş hali Mekke ile Taif arasında kırk yıl yattığı sırada, melekler ve İblis (Şeytan) onu görmüşlerdi ve ondan korkmuşlardı. Ondan en çok korkan da İblis (Şeytan) idi.

İblis, Adem Aleyhisselâmın henüz ruh verilmemiş salsal halindeki bedenine dokununca, çınlayarak ses çıkardı. İblis, bedenine girip çıkar ve meleklere; Korkmayınız bunun içi boştur. Eğer ben ona musallat olursam helâk ederim derdi.

Ahmed bin Hanbelin bildirdiği Hadis-i Şerifte buyruldu ki Allahü Teâlâ Adem'in bedenine şekil verip bıraktıktan sonra (henüz ruh verilmeden) İblis, etrafında dolaşıp ona bakmaya başladı. Onun içini boş görünce; "Bu kendine sahip olamaz. Benim için kolay ele geçirilebilir." dedi.

Adem Aleyhisselâmın bedenine ruh verilmeden önce, melekler Adem Aleyhisselâmın bedenini görüp ondaki uygunluğa, âhenge ve ilâhî sanata hayran kaldılar Allahü Teâlâ bundan güzel bir şey halk etti mi acaba dediler

İblis, Adem Aleyhisselâmın ruh verilmemiş halindeki bedenini görünce meleklere, Eğer o sizden üstün, faziletli kılınırsa ne yaparsınız? dedi. Melekler; Biz Rabbimizin emrine uyarız dediler İblis ise kendi kendine; Eğer ona hürmet etmem emrolunursa, isyan ederim dedi.

Ebu Ya'la'nın ve Buharinin Ebu Hureyreden rivayet ettikleri bir Hadis-i Şerifte şöyle buyruldu; Şüphesiz ki Allahü Teâlâ Ademi topraktan yarattı. Adem Aleyhisselâmı yaratacağı toprağı tîn (çamur) haline sokup, hame-i mesnun (balçık çamuru) oluncaya kadar bekletti. Sonra onu şekil verip, salsâlün kelfehhar (pişmiş kerpiç gibi) oluncaya kadar bekletti.

Şeytan, Adem Aleyhisselâmın bedeninin ruh verilmemiş bu halini görüp), yanına vardıkca; "Şüphesiz sen, büyük bir iş için yaratıldın" derdi. Sonra, Allahü Teâlâ Adem Aleyhisselâmın bedenine ruh verdi. Ruh, önce gözüne ve genizlerine sirayet etti. Genzine sirayet edince aksırdı. Allahü Teâlâ onu rahmetiyle karşılayıp; "Rabbin sana merhamet etsin." buyurdu.." Allahü Teâlâ Adem Aleyhisselâmın bedenine ruh verdikten sonra melekleri ve cinleri haberdar edip; "Adem'e secde ediniz!" (Bakara Suresi 34) emrini verdi.

Önce Cebrail Aleyhisselâm secde etti. Sonra sırayla; Mikail, israfil, Azrail ve diğer bütün melekler secde ettiler. Secde eden meleklerin her biri. Allahü Teâlâ tarafından çeşitli hizmetleri görmekle şereflendirildi. İblis, kibir ve gururundan secde etmedi Allahü Teâlâ İblise meâlen; "Ey mel'un! Adem'e niçin secde etmedin?" buyurunca, İblis dedi ki "Ben ondan daha hayırlıyım. Beni ateşten onu ise topraktan yarattın." (Araf Suresi 18) Yani ateş; latif, saf ve ışıktır. Elbette topraktan üstündür diyerek bu bozuk kıyasını ileri sürdü. Böylece Allahü Teâlânın emrine isyan etti. Ebedi olarak Cehennemlik oldu

İblis, Adem Aleyhisseâma secde ediniz emrine uymayınca, Allahü Teâlâ meâlen; "Hemen in oradan (Cennet'ten). Artık senin Cennet'te kibirlenmen (kendini büyük görmen) gerekmez. Haydi Cennet'ten çık. Çünkü hor, alçak ve bayağı kimselerdensin." (A'raf Suresi: 13) buyurdu. İblis Cennetten koğulunca ölüm acısını tatmamak veya sonsuz bir hayat yaşamak istediğinden dolayı Allahü Teâlâya "Bana halkın dirilip kaldırılacakları ba's gününe kadar mühlet (ömür) ver." (A'raf Suresi: 13) diyerek dünyada da ve ahirette ölümsüz olmayı istedi.

Allahü Teâla da ona ölümden ve Cehennem azabından kurtuluş olmadığını bildirip, birinci sûr üflenip bütün canlıların öleceği vakte kadar mühlet verdi. Böylece Kıyamet gününe kadar mühlet verilip serbest bırakıldı.

İblis bunun üzerine meâlen; "Öyle ise beni azdırmana yemin ederim ki, insanoğullarını saptırmak için muhakkak senin doğru yoluna oturacağım! Vesvese verip, pusu kuracağım. Sonra da onlara; önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım (musallat olacağım). Sen de onların çoğunu şükredici (kimse) bulamayacaksın." (A'raf Suresi: 14-17) dedi.

Allahü Teâlâ meâlen buyurdu ki: "Ayıplanmış ve rahmetimden koğulmuş olarak oradan (Cennet'ten) çık. Yemin ederim ki onlardan kim sana uyarsa, Cehennem'i hep sizden dolduracağım." (Araf sûresi: 18)

İblis kendisine kıyamete kadar ömür verilip, serbest bırakıldı. Adem Aleyhisselamın evlatları olan insanlara dünyada imtihan edilmek, denenmek için üç din düşmanı yaratıldı.

(ÇOK UZUN OLMAMASI İÇİN İKİYE BÖLDÜM MEVZU ALLAHÜ TEALANIN İZNİ İLE DEVAM EDECEKTİR.İNŞAALLAH)

Selam, Hudaya ittiba edenlere
Kullanıcı profilini gör http://merkezin-krallari.getgoo.net

İSLAMA GÖRE ŞEYTAN

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası